Return to Headlines

FFA Show of Success at Tarrant County Junior Livestock Show

March 22, 2022

Azle FFA students participated in the 2022 Tarrant County Junior Livestock Show and Youth Fair March 8-12 at the Will Rogers Memorial Center. Azle was represented well, with many students placing or making the sale with their animals.

Two AHS students each received a $1,250 TCJLS scholarship – KaytLynn Lemley and Natalie Cain.

Emily Marshall (AHS) not only exhibited her steer this year in the ring but also competed in the Steer Ultrasound Carcass Jackpot.

2022 Tarrant County Junior Livestock Show Photo Gallery

SHOW PLACINGS

Chickens
Peyton Williams (WC) – Grand Champion - Broiler
Avery Bradberry (AHS) – Best of Breed - Old English Cockerel
Baylee Craddock (AHS) – Breed Champion - Polish Cockerel
Baylee Craddock (AHS) – Reserve Breed Champion - Pullet

Rabbits
Elle Coleman – Overall Grand Champion
Elle Coleman – 7th Place - Single Fryer
Avery Bradberry (AHS) – 12th Place - Pen
Avery Bradberry (AHS) – 13th Place - Single Fryer
Cooper Yates (AHS) – 14th Place

Lambs
Madeline Lemley (AE) – Champion Junior Showmanship
Madeline Lemley (AE) – 2nd Place - Southdown
Kaileigh Slough (WC) – 2nd Place - Fine Wool
KaytLynn Lemley (AHS) – 3rd Place - Medium Wool
Talon Slough (AE) – 3rd Place - Dorper
KaytLynn Lemley (AHS) – 4th Place - Medium Wool
Trystin Ellis (AJS) – 4th Place - Dorper
Brelyn Beverly (AHS) – 5th Place - Medium Wool
Madeline Lemley (AE) – 5th Place - Medium Wool

Dairy Wether
Kaileigh Slough (WC) – Champion Junior Showmanship
Talon Slough (AE) – Champion Intermediate Showmanship
Kaileigh Slough (WC) – 1st Place - Class 1
Talon Slough (AE) – 3rd Place - Class 2
Christi Pitts (AHS) – 4th Place - Class 2
Peyton Williams (WC) – 6th Place - Class 3
Caylin Halyard (AHS) – 10th Place - Class 3

Goats
Kaileigh Slough (WC) – Reserve Grand Champion
Madeline Lemley (AE) – 4th Place - Class 1
Talon Slough (AE) – 2nd Place - Class 2
KaytLynn Lemley (AHS) – 4th Place - Class 4
Kaileigh Slough (WC) – 5th Place - Class 4
Madison York (AHS) – 7th Place - Class 5

Pigs
Lauryn Rasco (AHS) – 3rd Place - Lightweight Chester
Madison York (AHS) – 5th Place - Cross
Sydney Smith (AHS) – 6th Place - Cross

Ag Mechanics Show Results
Christi Pitts and Madison York (AHS) – 1st Place - Dog Crate
Patience Parsons (AHS) – 2nd Place - Outdoor Bar Table
Sydney Smith (AHS) – 3rd Place - Queen Headboard